Kell

Thursday, December 9, 2010

Jõulukink?

Täna oli mul viimane päev kliinilises patoloogias seda raksu (tuleva aasta novembris veel 2 nädalat). Igatahes on heameel tõdeda, et nende kahe nädalaga sai ikka nii mõnigi asi mikroskoobi all palju selgemaks. Täitsa kummaline kohe. Jube hea meel oleks, kui need asjad mida siin olen omandanud, oleks kuidagi kooliajast külge jäänud, siis saaks ju tegeleda praegu teadmiste süvendamisega. Igatahes oli väga hea meel, kui suutsin näiteks täna CSF preparaadist rakud kokku lugeda. Ning eritieriti hea meel, et sain täpselt sama tulemuse, mille sai tulemust kontrollinud juhendaja. Lahe!
Ahjaa, et mis jõulukink? Jõulukink sedapalju, et nüüd saan homsest kuni jõuludeni kardioloogias olla. Kõik siin irvitavad, et ma teeks nagu miskit roteerivat residentuuri ja eks endalgi vähe selline tunne on, et suurt miskit kardioloogiast vahepeal juurde õppinud ei ole. Kuid samas ilmselt olen selle roteerimise käigus õppinud õppima ning saanud pisut edukamaks allikatest vajalike asjade otsijaks.
Rääkides allikatest, tegin täna naljaviluks pisut statistikat. Siin olles olen hetkeseisuga ostnud raamatuid 12399 krooni eest kokku 11050 lehekülge (keskmine seega 1.12 eek/lk). Kui tahaksin need kõik siin läbi lugeda, siis polekski nagu väga hullu - 11,78 lk päevas (loomulikult on igas raamatus ka "tühjasid"lehekülgi - sisukorrad, indeksid jms, kuid eks ole igas nädalas ka "tühjasid" päevi). Polegi nagu päris võimatu. Kuid kahjuks lisanduvad siia veel laenutatavad raamatud (hetkel näiteks "principles of neural science"), juba varasemast järjest olemas olevad ja tulevikus ostmist vajavad raamatud (ehk enam väga hirmus suurt kuhja juurde pole vaja, kuid tõenäoliselt 4-5 000 lk võib juurde tiksuda küll veel), ajakirjad-artiklid (need pole alati kah kõige mõnusam lugemine väsinud peaga - näide selle nädala ajakirjaklubist:

"Variables calculated included LAshortening fraction (SF; LA-SF 5 [LADmax LADmin]/LADmax  100%), LA fractional area change (LA-FAC 5 [LAAmax LAAmin]/LAAmax 100%), the LA-to-Ao ratio (LADmax : Ao), LV shortening frac- tion (LV-SF 5 [LVDd  LVDs]/LVDd  100%), the ratio between Peak E (cm/s) to IVRT (ms; E: IVRT); the ratio between Peak E to Peak A (E: A); the ratio between the duration of A to the duration ofAR(Aduration : ARduration), the ratios between Peak E to Peak Ea Sept (E :Ea Sept), Peak E to Peak Ea Lat (E :Ea Lat), and Peak E to Peak Vp (E : Vp), and [(E :Ea Lat) 1 (E :Ea Sept)]/2)."

Eh, tegelikult pole see asi nii hull ühtigi - mitmes raamatus räägitakse ju sarnast juttu (näiteks Katz "Physiology of the Heart" ja Levick "Cardiovascular Physiology" ei tohiks ju ometigi täiesti radikaalselt teineteisest erineda ning võib oletada, et ka Guyton'i "Textbook of Medical Physiology" sisaldab mõnda sarnase sisuga lõiku), lugemise/arusaamise kiirus kasvab tasapisi praktika/kogemuse lisandumisel jnejne. Ja mis põhiline - kahe nädala pärast pääsen neljaks päevaks end lumisesse Eestisse kosutama :) Nii et ongi nagu väike jõuluootus või midagi...
Nüüd aga raamat kätte ja magama...

PS: Eelnev matemaatika on tegelikult ajendatud peamiselt sellest, et sain paar uut raamatut kätte ning olen hetkel lugemas statistika raamatut. Seega on tegu lihtsalt arvudega žongleermisega ning sellesse ei tule liigse tõsidusega suhtuda :)

2 comments:

  1. Jõuluni kardioloogia, aga edasi? Jälle rotoresident? Kelle pähe peab mahtuma autokoormaid literatuuri?

    ReplyDelete
  2. Jaanuar 2 kardio, 2 onko, veebruar 2 emergency ja critical care (ECC) ja 2 puhke/õppe (millest ilmselt esimesel isegi kodust lund nautima tulen), märts 1 kardio või neuro ja sealt edasi 5 sisehaigust, paar teadust, veel 7 sisehaigust,4 kardiot, 2 neurot, 1 kardio, 2 teadust, ning alates augusti keskpaigast ilmselt püsivamalt kardio. Kõige hullem ilmselt see sisehaiguste maraton...

    ReplyDelete