Kell

Sunday, July 12, 2015

Tagasi Albionis

Nonii...
Läinud mööda mõned head aastad ning olen tagasi Albionis. Sedakorda tulin tööd tegema.
Olen üsna kindel, et selle blogimisega läheb nii nagu varemgi - mõnda aega pisut kirjutan, aga siis tulevad muud tegemised peale ning lisaks veel habituatsioon ja seeläbi jääb kirjutamine harvemaks. Aga ega sellest ju midagi hullu ole:)

Seega siis lühikokkuvõte toimunust
2013 suvel lõpetasin residentuuri Londonis ning jätkasin tööd EMÜ väikeloomakliinikus. Paljud imestasid, miks ma üldse tagasi tulin, kuid mu meelest polnud selles midagi erilist. Tahtsin tulla ja tulingi. Oli see ju mu esialgne plaan ning ei näinud mingit põhjust mitte tulla.
Paljud olid veendunud, et ega ma seal pikalt vastu pea. Ma ise mingeid lubadusi ega plaane ei teinudki. Loomulikult oleks heameelega omandatud kogemusi omasse majja tagasi viinud ja eks neid ka üksjagu sinna viidud saigi. Kuid mõned süsteemid kipuvad olema jäigad ja mitte eriti avatud uuendustele. Sama on kirjeldanud paljud teisedki, kes on mingisuguse kogemustepagasiga tagasi tulnud. 'Talendid koju' (disclaimer: ennast ma mingiks eriliseks talendiks ei pea - praktiliselt kõik mida olen saavutanud, on ikkagi ropu töö tulemus) ei taha hästi toimida, kuna nii mõnelgi puhul tekib tunne, et 'kohalikud' näeksid meelsamini, et mingeid muutusi ja uuendusi ei toimuks. Eks kohati tundsin minagi sedasama. Mitte, et see oleks mind kurvaks teinud, aga tüütu on ikka kui mingi kaigas kodaratesse maandub ning pead jälle ratta seljast maha tulema, kaika kodaratest välja korjama ning siis uuesti väntama hakkama. Kes teavad, millest räägin, need teavad.
2014 septembris alustasin doktorantuuri. Laabus täitsa kenasti ning 2015 kevadel toimunud atesteerimiseks olin juba läbinud (või korjanud varasemast elust kogunenud) kõik vajalikud üldõppe punktid ning avaldatud oli kaks artiklit. Ühe-kaks peaks veel sepistama ja siis võiks juba kokku kirjutada.
2015 kevadel tegin esimest korda oma ECVIM-CA erialaeksamit. Sedapuhku läbi ei saanud, aga võin ennast lohutada sellega, et üheksast, kes eksamit tegid, seitse läbi ei saanud. Kas on siis latt aetud kosmilistesse kõrgustesse või oli tõesti tegu inimestega tänavalt, kes polnud veterinaarkardioloogiast midagi kuulnudki. Igatahes - uus katse tuleb 2016 kevadel. Ning siis juhtuski nii, et sattusin kandideerima Anderson Moores Veterinary Specialists kardioloogi kohale. Kandideerimise hetkel veel eksamitulemusi ei teadnud, seega oli mõttekäik lihtne - kui saan eksamist läbi, siis oleks hea mõnda aega teha tööd sellisel tasemel, mida eksamil nõuti, teenida natuke taskuraha ning omandada hulgaliselt kogemust; kui eksamist läbi ei saa, siis oleks hea valmistuda järgmiseks katseks kohas, kus saan teha täpselt seda, mida olen õppinud, tasemel, mida eeldatakse eksamil. Lisaks veel ümbritsetuna suurest hulgast spetsialistidest (AMVS-s on näiteks viis sisehaiguste diplomaati, üks kardio diplomaat ja palju teisigi).
Osutusin edukaks kandidaadiks ning nii ma Inglismaale asutasingi. Tööintervjuul ütlesin ka, et tahan ikkagi jätkuvalt oma teadmisi viia ka tagasi kodumaale ning selleks tahaks vähemalt kaks nädalat aastas pidada loenguid omas alma materis. AMVS inimesed olid väga positiivselt vaimustunud sellest ideest ning lubasid seda toetada, võimaldades mulle selleks vähemalt 2 nädalat palgata puhkust.
Lisaks, umbes samal ajal, kui kandideerisin AMVSi, kuulutati EMÜs välja ka 0.3 kardiopulmonoloogia lektori kohta. Ka seal osutusin edukaks. Väikene poleemika olla tekkinud instituudi nõukogus kui kuuldi, et ma olen EMÜst ära minemas ning valmis üksnes paar nädalat loenguid pidama. Nimelt ei pidavat selliselt vajalikus koguses tagumiktunde täis tulema. Loomulikult ei ole minu jaoks probleem, kui mu loenguid-praktikume tahetakse mingis muus vormis paberil kajastada - olgu siis välislektorina või kompenseerides palgata puhkuse eest saamata jääv tasu. Tõenäoliselt on siiski kõige soodsam pidada mind 0.3 lektori kohal, aga ega ma selles küsimuses saa ennast kuidagi peale suruda. Erialaselt on siiski peamine prioriteet eksami edukas sooritamine järgmisel kevadel. Kohe väga tahaks selle peatüki juba kinni panna, et saaks normaalselt eluga edasi minna.

Kodu kokku pakkimine on tüütu. Ja veidi kurb kah. Lehitsed läbi kõiksuguseid vanasid pabereid, dokumente, kaarte, pilte - kõiksuguseid kenasid mälestusi ja emotsioone tuleb ette, asju mille olid juba vahepeal ära unustanud. Kuna kodus oli veel ka mõningane kogus Londonist tagasisõidu kaste lahti pakkimata, siis seda enam. Igatahes pakitud ta sai ja nii ma siis startisingi 5. juulil Inglismaa suunas. Sedakorda otsustasin võtta sõitu pisut rahulikumalt, mitte nagu eelmisel korral kus tegin kogu tripi umbes 33 tunni sõidu ja 3-4 tunni tee ääres tukkumisega. Sel korral sain kogu sõiduajaks 42 tundi (sisaldab tee ääres tukkumisi). Nii et võtsin jah veidi rahulikumalt.

Jõudsin kohale ning loomulikult oli üksjagu koduigatsust. Sest tegelikult tulin siia ju ikkagi töö ja kogemuse pärast. Kõik ülejäänu - pere, sõbrad, kliima jne - on Eestis kuhjaga parem. Seda siinset koduigatsust võimendas koheselt ka elukoht. Ei, see on väga kena korter, väga hea asukohaga, kohalike standardite järgi täitsa avar ja viisakas elamine. Aga samas - ühekordsed aknaklaasid, ukse ja piida vahelisest praost võib kenasti õue vaadata - eks näis, milline on sügisene-talvine sisekeskkond nendes ruumides ja milliseks kujunevad küttearved. Ilmselt üksjagu suuremateks kui mu koduses korteris (kus talvel praktiliselt kütta vaja ei olnudki). Kuid esimesest ehmatusest üle saanuna leian, et ilmselt on see siinne korter ikka täitsa OK.

Järgmine teema, mis oleks üllatanud, kui varem UKs poleks elanud, on kohalik asjaajamine. Kuna ma 'pärin' oma korteri sõber Fabiolt, siis ei oleks mul mingit probleemi tema üürilepingu ülevõtmisega, nii et korter oleks sellises korras nagu ta on. Aga kohalik kinnisvarafirma on veendunud, et Fabio lepingu lõppemise ja minu oma algamise vahele peab jääma 7 päeva. Kuna lisaks peab Fabio korraldama ka üürilepingu lõppemise eelse koristuse, siis nii peangi veetma 12 päeva hotellis. Vähemalt hea, et siin on olemas oma kola ladustamise teenus (self-storage). Muidu ma ei tea kuhu peaksin vahepeal auto tühjaks laduma. Õnneks pole see teenus ka üüratult kallis - kuu aega maksab umbes 75 kohalikku raha. Ja pääsen ka oma kolale suvalisel ajal ligi.

'Huvitavaid ootamatusi' on teisigi. Teada-tuntud trall ja surnud ring pangakontot ei saa avada, kui Sul pole aadressi, üürilepingut ei saa sõlmida kui Sul pole pangakontot jne. Õnneks vähemalt oli mul vanast järjest kohalik pangakonto olemas, seega õnnestus pisut seda süsteemi trikitada ja mõnigi asi laabus kergemalt. Kuid ikkagi - kõige olulisem isikut tõendav dokument on utility bill, ehk siis mingi kommunaalmakse, elektri või telefoniarve, millel oleks su nimi ja aadress. Kinnisvarafirma vähemalt sai aru, et kuna ma tulen välismaalt, siis mul siinset aadressi olla ei saagi, ning nõudis üksnes Tartu elukoha utility billi. Paraku ei suutnud nad mõista, mida ma pean silmas sellega, et mul ei ole kaheaastase seal elamise jooksul mitte ainumastki arvet postkasti tulnud. Et meil lihtsalt saadetakse selliseid asju elektrooniliselt, vahel isegi suisa nii, et arve läheb otse panka ja sealt raha otse teenuse osutajale. Kui pakkusin, et võin mõne oma elektroonilise utility billi neile edasi saata jooksis neil juhe umbes 10-15 minutiks totaalselt kokku ning nad helistasid oma igasugustele ülemustele ja peakontoritele. Lõpuks siiski sobis.
Samuti taheti utility billi self-storages. Seal saadi kah aru, et ma vajan nende teenust just seepärast, et mul veel ei ole siin üürilepingut ja seega pole ka utility billi mida neile esitada. Neile minu Tartu UB ei sobinud. Aga lõpuks sobis neile suvaline Fabio UB. Ilmselt oleks sobinud ka suvaline võõrast post- või prügikastist võetud UB. Aru ma ei mõista, miks selline dokument nii suure au sees on. Aga ega's ma pea ka kõigest aru saama.

Winchester on iseenesest väga kena pisikene (vast Pärnu suurune) ja vana linnake. Kindlasti teate 1966. aastast pärinevat laulu Winchester'i katedraalist. Just sellestsamast, algselt aastal 642 rajatud (nüüdsel kujul küll hilisemast ajast pärinevast), katedraalist laul räägibki. Ja linnas on selge, et ajalugu oskaks need majad küll päris pika aja taha rääkida.
Ka ümbruse maastik on võrratult kena - tegin autoga ühe pisikese saitsiiingu. Winchesterist itta jääb South Downs ja läände New Forest rahvuspargid. Kenad kitsad käänulised teed - on üsna ilmne, et tsikkel tuleb siia järele tuua :) . Sellega siiski katsun tahtejõudu kasvatada ja enne eksami sooritamist endale selliseid segajaid mitte tekitada. Aga hiljem kindlasti!

Eile otsustasime Fabioga teha pisut aiahooldus töid. Oli ilus ilm ning täitsa mõnus oli umbrohu ja ülekasvavate hekkidega võidelda. Lisaks tulid paljud mööduvad meie umbtänava inimesed tere ütlema ja sai mõne sõna nendega lobisetud. Fabio pidi tõdema, et tema ei ole oma siin elatud 1.5 aasta jooksul praktiliselt ühegagi neist lausetki vahetanud rohkem kui ehk lihtsalt 'hellõuhauaaaju'. Aga nüüd igatahes kogunes browni-point'e üksjagu, sest jäi mulje, et naabrite arust on ilgelt cool, et keegi teeb sellist  gardening'i täitsa ise. Noh, ega see vast paha ikka tee, kui naabruskonna inimestega hästi läbi saad.

Nüüd on viimane puhkepäev ja homme alustan tööd kliinikus. Seega on oodata uusi elamusi. Kui mahti saan, siis ehk suskan ka siia mõne rea. Aga liigselt ootusi ei hakka üles kruttima, sest on väga tõenäoline, et siin tööd tuleb kõvasti teha. Ja kuivõrd lisaks üritan ikkagi olla tubli ja usin ning hakata vaikselt eksamiasju õppima ning valmistama ette ka oma loenguid, siis ilmselt väga pikkasid üllitisi siin tegema ei hakka. Aga eks paistab...

No comments:

Post a Comment